Sigara Bırakma Aşamaları

Sigara alışkanlığından vazgeçmek zor; ancak imkansız değildir. İş işten geçmeden sigara bırakılırsa vücut kendini yenileme imkanı bulabilir. Son sigara içildikten sonra 12 saat içinde vücut kendini iyileştirmeye başlar. Vücuttaki nikotin ve karbonmonoksit miktarı hızla azalmaya başlar, birkaç gün içinde vücutta belirgin rahatlama olur.

Sigarayı bıraktıktan 5 yıl sonra kalp krizi riski içmeyenlerle aynı düzeye iner. 10 yıl sonra akciğer kanserinden ölüm riski %50 oranında azalır.

Sigara bağımlılığının 2 yönü vardır. Fiziksel ve psikolojik bağımlılık.

- Fiziksel bağımlılığı yapan sigaradaki nikotindir. Psikolojik bağımlılık ise kişiye göre değişir. Kendine güvensiz, sorunlardan kaçan kişiler psikolojik bağımlılığa daha eğilimlidir.

Nikotin bağımlılığı oluşmuş kişilerde, sigarayı bıraktıktan sonraki ilk 3 gün en zor dönemdir. Bu dönemde huzursuzluk, sinirlilik, konsantrasyon güçlüğü ortaya çıkabilir. Bu dönemde aktif olmak, kafeinden uzak durmak, sigarayı akla getirecek ortamlarda bulunmamak, sakız çiğnemek, kuruyemiş yemek, bu dönemi kolay atlatmaya yardımcı olabilir. Ancak bu bant ve sakızların yanlış kullanımı tehlikeli olabileceğinden mutlaka doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

- Psikolojik bağımlılığı belirgin olan kişilerde ise psikiyatrist gözetiminde ve gerekirse anti-depresan türü ilaçlardan yardım alınmalıdır.

Sigarayı bırakma sonrasındaki sıkıntıların geçici olduğunu ve daha sağlıklı bir yaşama başlangıç olduğunu unutmayın. Sigarayı bırakmakla nefes almanız rahatlayacak, egzersiz kapasiteniz artacak, koku ve tat duyularınız düzelecek, öksürüğünüz yavaş yavaş azalmaya başlayacaktır. Sigaranın kokusundan, bütçenize getirdiği yükten ve bağımlılıktan kurtulacaksınız.’

Reset Siagarasız Yaşam Merkezi ’nden daha verimli, üretken, sağlıklı ve sigarasız bir yaşam

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !